https://en.wikipedia.org/wiki/1946_New_Year_Honours_(Order_of_the_British_Empire) FromWikipedia,thefreeencyclopedia Seeals..">

1946 New Year Honours (Order of the British Empire)

1946 New Year Honours (Order of the British Empire)

https://en.wikipedia.org/wiki/1946_New_Year_Honours_(Order_of_the_British_Empire)
From Wikipedia, the free encyclopedia
Most Excellent
Order of the British Empire
Grand Cross star of the Order of the British Empire
Awarded by the sovereign of the United Kingdom
Type Order of chivalry
Established 1917
Motto For God and the Empire
Eligibility British nationals, or anyone who has made a significant achievement for the United Kingdom
Awarded for Prominent national or regional achievements[1]
Status Currently constituted
Sovereign Queen Elizabeth II
Grand Master Prince Philip, Duke of Edinburgh
Grades Knight/Dame Grand Cross (GBE)
Knight/Dame Commander (KBE/DBE)
Commander (CBE)
Officer (OBE)
Member (MBE)
Precedence
Next (higher) Royal Victorian Order
Next (lower) Varies, depending on rank

Military ribbon

Civil ribbon


The Most Excellent Order of the British Empire is a British order of chivalry, rewarding contributions to the arts and sciences, work with charitable and welfare organisations, and public service outside the Civil Service.[2] It was established on 4 June 1917 by King George V, and comprises five classes across both civil and military divisions, the most senior two of which make the recipient either a knight if male, or dame if female.[3] There is also the related British Empire Medal, whose recipients are affiliated with, but not members of, the order.

The 1946 New Year Honours were appointments by many of the Commonwealth Realms of King George VI to reward and highlight good works by citizens of those countries, and to celebrate the passing of 1945 and the beginning of 1946. Recommendations for appointments to the Order of the British Empire were made on the nomination of the United Kingdom, the self-governing Dominions of the Empire (later Commonwealth) and the Viceroy of India. They were announced on 1 January 1946 for the United Kingdom,[4][5] and Dominions,[6] Canada,[7] the Union of South Africa,[8] and New Zealand.[9]

There are 5 classes of the Order of the British Empire, this list includes the higher 3 classes. The Knight/Dame Grand Cross (GBE), The Knight/Dame Commander (KBE/DBE) and the Commander (CBE). The other two ranks, Officer (OBE) and Member (MBE) are not listed here.

Recipients

The following people were awarded the Order of the British Empire as part of the 1946 New Year Honours, they are grouped by class and by division, with further divisions for military units.

Knight Grand Cross of the Order of the British Empire (GBE)

Military Division

Royal Navy[edit]

Admiral Sir James Somerville

Army[edit]

  • Lieutenant-General Sir Alexander Hood, KCB, CBE, MD, FRCP, KHP, (18164), late Royal Army Medical Corps.
  • Lieutenant-General Sir Wilfrid Gordon Lindsell, KCB, KBE, DSO, MC, (6156), late Royal Regiment of Artillery, Colonel Commandant, Royal Artillery.
  • General Sir William Joseph Slim, KCB, CBE, DSO, MC, (8709), Indian Army, Colonel Commandant, 7th Gurkha Rifles.

Royal Air Force[edit]

Air Marshal Evill

Civil Division

  • Sir Edward Victor Appleton, KCB, DSc, LLD, FRS, Secretary, Department of Scientific and Industrial Research.
  • Sir Thomas Dalmahoy Barlow, KBE, Director-General of Civilian Clothing, Board of Trade.
  • Sir Henry Leon French, KCB, KBE, lately Secretary, Ministry of Food.
  • Sir Maurice Gerald Holmes, KCB, OBE, lately Permanent Secretary, Ministry of Education.
  • Sir Harold Gibson Howitt, DSO, MC, FCA, JP, DL, Member of the Air Council since 1939.
  • Major-General Sir John Kennedy, KBE, CB, CMG, DSO, Vice-Chairman, Executive Committee of the Joint War Organisation of the British Red Cross Society and Order of St. John.
  • Sir Francis Vernon Thomson, Bt, KBE, Principal Shipping Adviser, Ministry of War Transport.
  • Lieutenant-Colonel His Highness Maharaja Manikya Sir Bir Bikram Shore Deb Barman Bahadur, KCSI, Maharaja of Tripura.


Dame Commander of the Order of the British Empire (DBE)

Military Division

Leslie Violet Lucy Whateley

Civil Division


Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE)

Military Division

Royal Navy[edit]

Douglas Fisher (Royal Navy officer)
Leslie Chasemore Hollis
G. Gordon-Taylor

Army[edit]

Royal Air Force[edit]

Arthur Coningham

Civil Division

  • Eric St. John Bamford, CB, CMG, Director-General, Ministry of Information.
  • James Horace Barnes, Deputy Under-secretary of State, Air Ministry.
  • William Guy Norr-Bower, CB, CBE, Joint Deputy Secretary, Ministry of Fuel and Power.
  • Sir (Joseph) Herbert Cunliffe, KC, Chairman of the General Council of the Bar, Attorney-General of the Duchy of Lancaster.
  • Sir Graham Cunningham, Controller-General of Munitions Production, Ministry of Supply.
  • Sir Walter Ernest Hargreaves, Head of the War Risks Insurance Office, Ministry of War Transport.
  • Sir John Robert Renwick, Bt., lately Controller of Communications, Air Ministry and of Communications Equipment, Ministry of Aircraft Production.
  • Richmond Walton, CB, Deputy Secretary, Admiralty.
  • Thomas Percival Creed, CBE, MC, Legal Secretary, Sudan Government.
  • Charles James Henderson, British subject resident in France.
  • Judge Hugh Oliver Holmes, CMG, MC, KC, Procurator-General of the Mixed Court of Appeal, Alexandria.
  • John Hall Magowan, CMG, OBE, Minister (Commercial) in His Majesty's Embassy at Washington.
  • The Honourable George Frederick Jenkins, Minister of Agriculture and Minister of Forests, State of South Australia.
  • Nawab Muhammad Farid Khan, CBE, Nawab of Amb, North-West Frontier Province.
  • His Grace Monsignor Michael Gonzi, DD, Metropolitan Archbishop of Malta.
  • Joseva Lalabalaru Vanaaliali Sukuna, CBE, MM, Colonial Administrative Service, Secretary, Fijian Affairs, Fiji.

Commander of the Order of the British Empire

Military Division

Royal Navy[edit]

  • Captain Edward Murray Conrad Barraclough.
  • Captain (S) Alan George Bath, OBE, ADC.
  • Acting Captain Francis Riou Baxter, (Retd).
  • Captain Willoughby Greaves Beauchamp, VD, RNVR.
  • Grace Laughton Bell, Superintendent, WRNS.
  • Violet Constance Sophie Boyd, Superintendent, WRNS.
  • Engineer Rear-Admiral Frederick Henry Buckmaster (Retd).
  • Acting Temporary Captain Edward Foyle Collingwood, RNVR.
  • Engineer Captain George Fitzgerald Croker, (Retd).
  • Amy Curtis, MBE, Superintendent, WRNS.
  • Acting Captain Gordon Albert Sindon Montefiore de Wilton, (Retd).
  • Captain Harold Drew, DSC.
  • Acting Captain Ralph Campbell Musbury Duckworth, OBE.
  • Captain Reginald Stannus Goff, DSO, (Retd).
  • Acting Captain Michael Grant Goodenough, DSO.
  • Captain Guy Grantham, CB, DSO.
  • Acting Captain (S) Kenneth Beatson Septimus Greig, (Retd).
  • Captain (S) Edward Douglas Guinness, RD, RNR.
  • Acting Captain (S) Edgar Haslehurst.
  • Colonel Commandant (Temporary Brigadier) Thomas Henry Jameson, DSO, OBE, Royal Marines.
  • Captain Alexander Cumming Gordon Madden.
  • Acting Constructor Captain Albert John Merrington, OBE, RCNC.
  • Engineer Captain Herbert Moy, OBE.
  • Captain (E) Ronald Gordon Murray.
  • Captain Hugh St. Lawrence Nicolson, DSO.
  • Engineer Captain Alexander Hart Parry, (Retd).
  • Acting Captain Neville Arthur Prichard.
  • Acting Captain (S) Sydney James Read, RD, RNR (Retd).
  • Surgeon Rear-Admiral Charles Fox Octavius Sankey, OBE, MB, BS, MRCS, LRCP.
  • Lieutenant-Colonel (Acting Colonel Commandant) (Temporary Brigadier) Philip Royal Smith-Hill, Royal Marines.
  • Captain Walter Cecil Tancred, (Retd).
  • Captain Hugh Aldersley Taylor, (Retd).
  • Lieutenant-Colonel (Acting Colonel Commandant) (Temporary Brigadier) Vivian Davenport Thomas, OBE, Royal Marines.
  • Surgeon Rear-Admiral Francis John Despard Twigg, MB, BCh, DOMS.
  • Inspector Captain William George West, OBE, MA.
  • Temporary Surgeon Rear-Admiral Robert Joseph Willan, MVO, OBE, MS, FRCS.

Army[edit]

  • Colonel (temporary) John Hunter Adam, CIE, OBE, (98041), Special List (TARO).
  • Major-General (temporary) St. John Desmond Arcedeckne-Butler (10309), late Royal Corps of Signals.
  • Brigadier (temporary) Ralph Frederick Richard Becker (10739), The Cameronians (Scottish Rifles).
  • Colonel (temporary) Walter Herbert Blagden (15415), Corps of Royal Engineers.
  • Lieutenant-Colonel (Brevet Colonel) Claude Herbert Dick Bonnett, OBE, TD, (7610), The Royal Fusiliers (City of London Regiment).
  • Brigadier (temporary) Valentine Boucher, OBE, (30664), The Buffs (Royal East Kent Regiment).
  • Colonel Clare Brayton Bouchier, MC, (22548), late Royal Tank Regiment, Royal Armoured Corps.
  • Brigadier (temporary) Leslie Ernest Bourke, OBE, (27894), Royal Regiment of Artillery.
  • Brigadier (local) James Davidson Stuart Cameron, MD, FRCP, (95884), Royal Army Medical Corps.
  • Brigadier (temporary) Donald Campion, OBE, (15593), late Corps of Royal Engineers.
  • Colonel (temporary) Cyril Roy Chambers, MC, (8977), The South Lancashire Regiment (The Prince of Wales's Volunteers).
  • Brigadier (temporary) William Scott Cole (18910), late Corps of Royal Engineers.
  • Colonel (temporary) Frederick Noel Charlton (111600), General List.
  • Colonel (temporary) Archibald Hugh Tennent Chisholm (146544), Intelligence Corps.
  • Brigadier (temporary) John Atherton Churchill, DSO, MC, ADC, (3473), late The Durham Light Infantry.
  • Brigadier (temporary) John Guise Cowley, OBE, AM, (33330), Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) Norman Vincent Craig (102439), The Bedfordshire and Hertfordshire Regiment.
  • Colonel Wilson Theodore Oliver Crewdson (4256), late Royal Regiment of Artillery.
  • Colonel (temporary) Humphrey John Denham (122918), Royal Army Ordnance Corps.
  • Brigadier (temporary) Arthur Julian Hadfield Dove, MBE, (14522), Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) Richard John Octavius Dowse, AMIMechE, (8138), late Royal Army Service Corps.
  • Brigadier George Dittmer, DSO, MBE, MC, Commanding Officer of Fiji Military Forces.
  • Brigadier (temporary) William Donald Edward, DSO, 12th Frontier Force Regiment, Indian Army.
  • Major-General (acting) Augustus Klingner Ferguson (13080), The Leicestershire Regiment.
  • Brigadier (temporary) Colquhoun Lloyd Fox (15609), Corps of Royal Engineers.
  • Colonel (acting) Ernest Edward Gee, DSO, MC, (73), Royal Regiment of Artillery.
  • Brigadier (temporary) James Hamilton Graham, AMIMechE, (6875), late Royal Electrical and Mechanical Engineers.
  • Brigadier (temporary) Walter Charles Alfred Hanney (22374), The Royal Berkshire Regiment (Princess Charlotte of Wales's).
  • Brigadier (temporary) John Herbert Hardy, MC, (5035), The King's Own Royal Regiment (Lancaster).
  • Controller (temporary) Gwenllian Margaret Heaton (192039), Auxiliary Territorial Service.
  • Brigadier (temporary) Frank Allison Hibberd (96253), Royal Electrical and Mechanical Engineers.
  • Brigadier (temporary) Harry Ewart Hopthrow, OBE, MIMechE, (32797), Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) Hugh Roberts Howard, OBE, AMIMechE, (8942), late Royal Army Service Corps.
  • Brigadier (temporary) Cecil Edward Ronald Ince, OBE, (35158), Royal Army Service Corps.
  • Brigadier (temporary) John Innes, BA, (38395), Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) Guy Oscar Mayston Jameson, BA, (33350), Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) William Gwyn Dansey Knapton (27933), late Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) Maurice Leacox, OBE, (13902), Royal Army Ordnance Corps.
  • Brigadier (temporary) John Alexander Longmore, MBE, TD, (7569), The Hertfordshire Regiment.
  • Brigadier (temporary) Victor Oswald Lonsdale, OBE, (15236), Royal Army Ordnance Corps.
  • Brigadier (temporary) Edward FitzHenry Lynch (1958), The Loyal Regiment (North Lancashire).
  • Brigadier (acting) John Mandeville Macfie, OBE, MC, MB, (14140), Royal Army Medical Corps.
  • Brigadier (temporary) Kenneth Stirling Mackenzie, MC, (21179), late Royal Regiment of Artillery.
  • Colonel (temporary) Jack Swaine Marsh, MC, (5901), Royal Regiment of Artillery.
  • Major-General (acting) Neil McMicking, DSO, OBE, MC, (82604, late The Black Watch (Royal Highland Regiment).
  • Colonel Valentine Elkin Mocatta, OBE, (1816), late Cavalry, Royal Armoured Corps.
  • Colonel (acting) Cedric Gell Moore, MC, TD, (7825), Army Cadet Force.
  • Brigadier (temporary) John Field Fraser Oakeshott, OBE, (298), Royal Army Ordnance Corps.
  • Brigadier (temporary) Cecil Orme Olliver (18214), late Royal Regiment of Artillery.
  • Colonel (temporary) Rowan Scrope Rait-Kerr, DSO, MC, (25415), Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) Charles Douglas Roberts, OBE, (106176), Royal Regiment of Artillery.
  • Brigadier (temporary) Cecil Bruce Robertson, OBE, MC, (8964), late Argyll and Sutherland Highlanders (Princess Louise's).
  • Colonel (temporary) William Henry Rowe, DSO, (11942), The Buffs (Royal East Kent Regiment).
  • Brigadier (acting) Edwin Seymour-Bell, TD, (25293), Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) Desmond Henry Sykes Somerville, MC, (6681), late The South Wales Borderers.
  • Colonel (temporary) Eustace Dupuis Henchman Stocker, OBE, MC, (28539), Extra Regimentally Employed List.
  • Brigadier (acting) Hurford Tatlow, OBE, MC, (216461), Royal Army Service Corps (E.F.I.).
  • Colonel (temporary) Claude Cecil Latham Tofield (128888), Royal Electrical and Mechanical Engineers.
  • Lieutenant-Colonel Julian Watson, OBE, MC, (46552), Royal Corps of Signals.
  • Brigadier (temporary) Sidney Albert Westrop, DSO, MC, (48802), Corps of Royal Engineers.
  • Brigadier (temporary) Percival Napier White (619), The Sherwood Foresters (Nottinghamshire and Derbyshire Regiment).
  • Colonel (temporary) Thomas Urie Wilson, MBE, TD, (28224), Royal Regiment of Artillery.
  • Brigadier (temporary) Henry Ayerst Young, DSO, (27075), Royal Regiment of Artillery.

Royal Air Force[edit]

  • Air Vice-Marshal Frank Cuninghame Cowtan, CB, MRCS, LRCP, KHS.
  • Acting Air Vice-Marshal Geoffrey Arthur Henzell Pidcock.
  • Air Commodore Kenneth Biggs, MC.
  • Air Commodore Christopher Neil Hope Bilney, OBE.
  • Air Commodore Edward Irvine Bussell.
  • Air Commodore Gerald Paul Halliley Carter.
  • Air Commodore Edward Dayrell Handley Davies.
  • Air Commodore George William Patrick Grant.
  • Air Commodore John Melbourne Mason, DSC, DFC.
  • Air Commodore Duncan McLaren.
  • Air Commodore Harold John Granville Ellis Proud.
  • Air Commodore Eric Heady Richardson.
  • Air Commodore Henry Norman Thornton, MBE.
  • Air Commodore Sidney Norman Webster, AFC.
  • Air Commodore James John Williamson, AFC.
  • Acting Air Commodore David Francis William Atcherley, DSO, DFC, ADC.
  • Acting Air Commodore Constantine Evelyn Benson, DSO, AAF.
  • Acting Air Commodore Francis Joseph St. George Braithwaite, OBE.
  • Acting Air Commodore Roderick Aeneas Chisholm, DSO, DFC, AAF Reserve of Officers.
  • Acting Air Commodore Charles Worwood Dicken.
  • Acting Air Commodore Alfred Earle.
  • Acting Air Commodore Samuel Charles Elworthy, DSO, DFC, AFC.
  • Acting Air Commodore Harold Arthur Fenton, DSO, DFC.
  • Acting Air Commodore Andrew James Wray Geddes, DSO, OBE.
  • Acting Air Commodore Colin McKay Grierson.
  • Acting Air Commodore John Robert Hallings-Pott, DSO, AFC.
  • Acting Air Commodore John Gossett Hawtrey.
  • Acting Air Commodore Cyril Montague Heard.
  • Acting Air Commodore Joseph Louis Hurley, RCAF.
  • Acting Air Commodore David William Lane.
  • Acting Air Commodore William Mary Lawrence Macdonald, DFC.
  • Acting Air Commodore Frank Robert Miller, RCAF.
  • Acting Air Commodore Reginald Leslie Mills, OBE.
  • Acting Air Commodore Frederick John Murphy.
  • Acting Air Commodore Ronald Lancelot Phillips.
  • Acting Air Commodore Sydney Leo Gregory Pope, DFC, AFC.
  • Acting Air Commodore Noel Christie Singer, DSO, DFC.
  • Acting Air Commodore Geoffrey Roger Cole Spencer, OBE.
  • Acting Air Commodore Francis Ronald Downs Swain, OBE, AFC.
  • Acting Air Commodore John Francis Titmas.
  • Acting Air Commodore Reginald Newnham Waite.
  • Acting Air Commodore John Bankes Walmsley, DFC.
  • Acting Air Commodore Ivor Letts Winger.
  • Group Captain Thomas Maxfield Abraham, DFC.
  • Group Captain Benjamin Ball, OBE.
  • Group Captain Eric Cecil Bates, AFC.
  • Group Captain Ernest Trevor Beer, OBE.
  • Group Captain Gordon Richard Brice.
  • Group Captain Bertram Arnold James Crummy.
  • Group Captain Frederick Claude Daubney.
  • Group Captain Sidney Albert Dismore.
  • Group Captain Frederick Robert Drew.
  • Group Captain William Frederick Dry.
  • Group Captain Douglas Joyce Eayrs, DFC.
  • Group Captain Kenneth Harries Riversdale Elliot, DSO.
  • Group Captain John Augustine Elliott.
  • Group Captain Reginald Herbert Embleton Emson, AFC.
  • Group Captain Frank Westerman Felgate.
  • Group Captain Charles Henry Flinn.
  • Group Captain Oswald Kynaston Griffin.
  • Group Captain Richard Kaye Hamblin.
  • Group Captain George Norman Hancock.
  • Group Captain John Alfred Hawkins.
  • Group Captain John Hamer Hill.
  • Group Captain Edgar Arnott Hodgson.
  • Group Captain Robert Henry Horniman.
  • Group Captain Leonard Horwood, MC.
  • Group Captain Humphrey Dight Humphreys, LDS.
  • Group Captain John Wilfred Hunt.
  • Group Captain Wallace Hart Kyle, DSO, DFC.
  • Group Captain Harold Guy Leonard-Williams.
  • Group Captain Malcolm Lowe.
  • Group Captain John Alexander McDonald.
  • Group Captain Colin Campbell McMullen, AFC.
  • Group Captain George Rogers Montgomery.
  • Group Captain Frank Edward Nuttall, OBE.
  • Group Captain Henry Dunboyne O'Neill.
  • Group Captain John Constable-Roberts.
  • Group Captain Thomas Ulric Curzon Shirley.
  • Group Captain Vincent Russell Smith.
  • Group Captain William John Greaves Walker.
  • Group Captain Richard Lindsay Wallace, AFC.
  • Group Captain Thomas Gordon Waterlow.
  • Group Captain Michael Watson, OBE.
  • Group Captain Hamish McCullock White, RAFO.
  • Group Captain Cyril Beresford Wincott.
  • Group Captain Ernest Richard Wood.
  • Group Captain John Frederick Young, MBE, MM.
  • Group Captain Ronald Hildyard Young, DSO, AFC.
  • Colonel Stephanus Francois Du Toit, DFC, SAAF.
  • Acting Group Captain Sidney James Bailey, OBE.
  • Acting Group Captain Harold Peter Broad, DFC.
  • Acting Group Captain Graham Nelson Coward.
  • Acting Group Captain Thomas Charles Dickens.
  • Acting Group Captain Joscelyne Forgan Houssemayne Du Boulay, DFC.
  • Acting Group Captain John Cherry, OBE, AAF Reserve of Officers.
  • Acting Group Captain Clarence Edwin Foster, RAFVR.
  • Acting Group Captain Paul Slocombe Gomez.
  • Acting Group Captain George Edward Gordon-Duff, RAFVR.
  • Acting Group Captain Harold Edmund Hills, OBE, AAF.
  • Acting Group Captain Lionel Arthur Jackson, OBE.
  • Acting Group Captain Edward Geoffrey Lyall Millington, DFC.
  • Acting Group Captain Crichton Charles Morton.
  • Acting Group Captain Percy John Mote.
  • Acting Group Captain William Victor Nicholas.
  • Acting Group Captain Arthur Henry Pearce, DFC.
  • Acting Group Captain Peter John Archibald Riddell.
  • Acting Group Captain Frederick John Sherman, RAFVR.
  • Acting Group Captain George Albert Simons, AFC.
  • Acting Group Captain Reginald William Stewart, AFC.
  • Acting Group Captain Thomas James Edward Thornton.
  • Acting Group Captain Brian Thynne, AFC.
  • Acting Group Captain Richard Henry Waterhouse, DFC, AFC, RAFO.
  • Acting Group Captain Steward Gordon Wise, DFC.
  • The Rev. Reginald Fraser Diggle, MC.
  • Wing Commander Jack Harris Harris, RAFO.
  • Wing Commander Alfred William Hunt.
  • Wing Commander Denis Frank Spotswood, DSO, DFC, RAFO.

Civil Division

  • George Henry Garstin Anderson, DSO, MC, lately Principal Officer, Eastern Civil Defence Region.
  • Professor Arthur Wilfred Ashby, JP, lately Professor of Agricultural Economics, University College, Aberystwyth.
  • Colonel Robert William Awdry, JP, Chairman, Wiltshire County Council Emergency Committee.
  • Lieutenant-Colonel Edward Duncan Basden, MC, Director of Voluntary Organisations, War Office.
  • Beatrix Marguerite Fox Batten, OBE, County Director, Kent Branch, British Red Cross Society.
  • John Wyrill Bayley, Managing Director, Ellerman's Wilson Line.
  • Major Hewitt Pearson Montague Beames, MInstCE, MIMechE, Chairman of the Emergency Committee, County of Cheshire.
  • Robert John Beattie, Assistant Solicitor, Ministry of Agriculture and Fisheries.
  • Lieutenant-Colonel Basil John Montfort Bebb, lately Principal Assistant Secretary, Ministry of Economic Warfare.
  • Frank Heywood Bedford, Principal Director of Contracts and Chairman of the Contracts Board, Ministry of Supply.
  • Lieutenant-Colonel Stanley Bell, AFC, in charge of Equipment Divisions and R.A.F. Liaison Officer, Department of National Service Entertainment.
  • Henry Wilfred Botting, Chief Engineer Officer, SS Queen Mary, Cunard White Star Ltd.
  • The Honourable Maurice Richard Bridgeman, Principal Assistant Secretary, Ministry of Fuel and Power.
  • Professor James Leslie Brierly, OBE, DCL, JP, Chairman of Wages Councils, Ministry of Labour and National Service.
  • John Brown, General Secretary, Iron and Steel Trades Confederation.
  • Eugene Brunning, Regional Controller for Wales Board of Trade.
  • George William Carter Buchanan, President, National Federation of Building Trades Employers.
  • Joseph Budge, MC, WS, JP, Chairman, Agricultural Executive Committee for Ross and Cromarty (Mainland).
  • William Wood Burkett, OBE, MC, Assistant Secretary, Ministry of Civil Aviation.
  • Herbert Southernden Burn, AMInstCE, lately head of the Production Division, Ministry of Production.
  • Lieutenant-Colonel Richard Frank Burnand, OBE, Honorary Adviser, Legal Aid Scheme, Army Welfare Service Directorate.
  • Lieutenant-Colonel Hugh Campbell, MC, Chairman, Port Welfare Committee, Glasgow and West of Scotland.
  • William Adam Chapman, DSO, JP, lately County Surveyor, Lanarkshire.
  • Frederick Wadden Charles, Accountant, London and Eastern Districts, Ministry of Food.
  • Philip Cohen, MBE, Deputy Director of Accounts, Air Ministry.
  • John Marr Collie, City Engineer, and formerly Officer-in-Charge, Civil Defence Rescue Service, Sheffield.
  • Charles Blampied Colston, MC, DCM, lately Regional Controller, Ministry of Production.
  • Temporary Colonel John Kyme Cordeaux, Royal Marines, employed in a department of the Foreign Office.
  • Richard Corless, OBE, Assistant Director of the Meteorological Office, Air Ministry.
  • William Charles Milford Couch, MIEE, Deputy Director of Electrical Engineering, Admiralty.
  • George Richard Critchley, General Manager, Liverpool and Glasgow Salvage Association.
  • George Scott Cromar, OBE, Regional Director, Merchant Shipbuilding and Repairs, Admiralty, for West of Scotland and Northern Ireland.
  • George Cruickshank, JP, lately Air Raid Precautions Controller, East Lothian.
  • Professor John Cruickshank, MD, Professor of Bacteriology, Aberdeen University. For services to Civil Defence.
  • Betty Wake Cuthbert, OBE, Chief Woman Fire Officer, National Fire Service Headquarters.
  • George Dallas, JP, Chairman of the River Nene Catchment Board.
  • Stanley Raymond Dennison, Chief Economic Assistant, Offices of the Cabinet and Minister of Defence.
  • Robert George de Wardt, Deputy Regional Director, London Telecommunications Region, General Post Office.
  • John Edward de Watteville, Assistant Secretary, Scottish Home Department.
  • Helen Dey, OBE, RRC, Matron, St. Bartholomew's Hospital, Sector Matron, Emergency Hospital Service.
  • John Charles Alexander Doherty, Director of Works II, Air Ministry.
  • Stanley Fabes Dorey, DSc, MInstCE, MIMechE, Chief Engineer Surveyor, Lloyd's Registe of Shipping.
  • Percy Dunsheath, OBE, DSc, MIEE, Chief Engineer and Director, W. T. Henley's Telegraph Works Company Ltd.
  • William Edwards, President, National Road Transport Employers' Federation.
  • William Elliott, lately Chief Inspector of Technical and Continuation Schools, Ministry of Education.
  • Cecil Tom Every, lately Director of Post-War Building Programmes, Ministry of Works.
  • Mary Margaret Desiree, Viscountess Falmouth, Vice-President, Cornwall Branch, British Red Cross Society.
  • Robert Edwin Field, OBE, Assistant Secretary, India Office.
  • Alderman Frank Savin Foster, JP, Group Co-ordinating Officer and Civil Defence Controller, Group 7, London Region.
  • Alexander Stewart Frere, lately Assistant Secretary, Ministry of Labour and National Service.
  • Thomas Burkett Gibson, Higher Collector, Board of Customs and Excise.
  • John Graham Gird Wood, Controller of Canteens, Ministry of Supply.
  • James William Golsby, MBE, Assistant Secretary, Department of Overseas Trade.
  • Ernest William Goodale, MC, Chairman of the Silk and Rayon Users Association, for services to the Board of Trade.
  • Professor James Gray, MC, ScD, LLD, FRS, Professor of Zoology, University of Cambridge.
  • Councillor Alfred Robert Grindlay, OBE, JP, Chairman, Coventry Savings Committee.
  • Herbert Noah Grundy, OBE, lately Regional Controller, North Western Region, Ministry of Labour and National Service; now Regional Controller, North Western Region, Board of Trade.
  • Rupert William Hammond, Resident Director, Airframe Factories, Rootes Securities Ltd.
  • Frank Neville Harby, Secretary, Exchequer and Audit Department.
  • Kenneth Farr Harker, Senior Shipping and Transport Executive, United Kingdom Commercial Corporation.
  • Douglas Alexander Earsman Harkness, Senior Assistant Secretary, Ministry of Agriculture, Northern Ireland.
  • Thomas Emlyn Harris, Deputy Director-General of Ordnance Factories, Ministry of Supply.
  • Captain Edward George Godolphin Hastings, OBE, Royal Navy, Employed in a department of the Foreign Office.
  • Tom Christopher Hayward, Clerk of the West Sussex County Council, and formerly Air Raid Precautions Controller.
  • Frank Nutter Hepworth, JP, a Member of Courts of Inquiry and Boards of Investigation, Ministry of Labour and National Service.
  • Herbert Raikes Hepworth, MInstCE, lately Surveyor and Engineer to the West Riding County Council. For services to Civil Defence.
  • John Heys, Town Clerk and formerly Air Raid Precautions Controller, Sheffield.
  • George Robert Disraeli Hogg, Assistant Secretary, Department of Scientific and Industrial Research.
  • James Kenneth Hope, DL, Clerk of the County Council and formerly Air Raid Precautions Controller, Durham County.
  • Reginald Horrocks, Civil Assistant, War Office.
  • Colonel William Thomas Reginald Houldsworth, TD, JP, DL, For services to Agriculture in the West of Scotland.
  • Hubert Nutcombe Hume, MC, lately Director of Finance (Commercial), Ministry of Supply.
  • John Bowman Hunter, MC, MCh, FRCS, Sector Hospital Officer, London Emergency Medical Service.
  • Professor Charles Frederick William Illingworth, MD, ChM, FRCS(Ed.), FRFPS, Honorary Director of Surgical Services for the Emergency Medical Service in the Western area of Scotland.
Charles Illingworth
  • Arthur Hedley Johnstone, OBE, Chief Regional Fire Officer, No. 7 (South-Western) Fire Region, National Fire Service.
  • Group Captain Eric Malcolm Jones, employed in a department of the Foreign Office.
  • Professor Herbert Davenport Kay, OBE, DSc, PhD, FRS, Director, National Institute for Research in Dairying, University of Reading.
  • Arthur William Kenyon, FRIBA, Consultant to the Minister of Works.
  • Charles Edward Key, Assistant Secretary, War Office.
  • Thomas Pomfret Kilner, MB, BS, FRCS, Nuffield Professor of Plastic Surgery, University of Oxford. For services to the Ministry of Pensions.
  • Herbert Ryder King, Chairman of West Suffolk County Council and formerly Chairman of County Emergency Committee.
  • Captain William Henry Knight, Master, SS Alcantara, Royal Mail Lines, Ltd.
  • Major Thomas Knowles, Coal Tar Controller, Ministry of Fuel and Power.
  • Gerald William Lacey, ARIC, lately Controller of Light Metals, Ministry of Aircraft Production.
  • Captain John Vivian Langford, Master, MV Reina Del Paeinco, Pacific Steam Navigation Company Ltd.
  • Oliver Lyndon Lawrence, Principal Assistant Secretary, serving in a Department of the Foreign Office; recently employed in the Ministry of Economic Warfare.
  • Major-General Robert Walter Dickson Leslie, CB, OBE, LRCPI&LM, LRCSI&LM, Regional Hospital Officer, Region 3, Emergency Medical Service.
  • Arthur William Loach, Deputy Chief Inspector of Taxes, Board of Inland Revenue.
  • Cecil Arthur Loombe, MC, Director of Cereal Products, Ministry of Food.
  • Alexander Collie Low, Secretary, Engineering and Allied Employers' National Federation.
  • Brigadier-General Robert Chaine Alexander McCalmont, CVO, DSO, Command Welfare Officer, Northern Ireland.
  • George Dodds McLaren, JP, Convener, Stirling County Council.
  • Professor Thomas Porter McMurray, MB, MCh, FRCS(Ed.), Regional Consultant in Orthopedic Surgery, Emergency Medical Service.
  • Reginald Stewart MacTier, Director of Port and Transit Control, Ministry of War Transport.
  • James Alexander Mair, Director of Education, Rotherham.
  • Wilfrid Stephen Mansfield, Liaison Officer, Ministry of Agriculture and Fisheries.
  • Alfred Vigor Marten, MVO, Clerk to the Keeper of His Majesty's Privy Purse.
  • Joseph Louis Mather, OBE, Assistant Secretary and Chief Regional Officer, Assistance Board.
  • Thomas William Midmer, OBE, Principal Deputy Director of Armament Supply, Admiralty.
  • Alderman William Miles, OBE, JP, Lately Mayor of Southend-on-Sea and Chairman of the Emergency Committee.
  • Benno Moiseiwitsch, Pianist. For Services to Mrs. Churchill's Red Cross Aid to Russia Fund.
Benno Moiseiwitsch
  • Thomas Moran, DSc, PhD, Director of Research and Deputy Scientific Adviser, Ministry of Food.
  • John Moss, Public Assistance Officer for Kent. For services to Civil Defence.
  • Brigadier Fredrick William Nicholls, OBE, attached General Staff, War Office.
  • Laurence Herbert Oliver, JP, Deputy-Clerk, London County Council. For services to Civil Defence.
  • Walter Edmund Parker, Assistant Secretary, Board of Trade.
  • Nancy Broadfield Parkinson, OBE, Director, Home Division, British Council.
  • Colin Hargreaves Pearson, Assistant Solicitor, Office of HM Procurator-General and Treasury Solicitor.
  • Rudolf Ernst Peierls, DSc, DPhil, Scientific Consultant on Atomic Bomb Research, Department of Scientific and Industrial Research.
  • The Honourable John Jocelyn Denison-Pender, Joint Managing Director, Cable & Wireless, Ltd.
  • Albert John Philpot, OBE, Director of Research and Secretary, British Scientific Instrument Research Association.
  • James Davidson Pratt, OBE, MIChemE, FRIC, Director and Secretary, Association of British Chemical Manufacturers.
  • Joseph Francis Engledue Prideaux, OBE, MRCS, Deputy Director-General of Medical Services, Ministry of Pensions.
  • Captain Robert Oldreive Putt, Commodore-Master, British Tanker Company Ltd.
  • William St. John Pym, Head of Staff Administration, British Broadcasting Corporation.
  • William Gordon Radley, PhD, MIEE, Controller of Research, Engineer-in-Chief's Office, General Post Office.
  • Cecil George Herbert Richardson, Joint-Managing Director, Ransome & Marles Bearing Company Ltd.
  • Arthur Cyril Richmond, Vice-Chairman-and Controller, Land Settlement Association.
  • George Laurence Ritchie, Chief Engineer Officer, SS Strathmore, Peninsular & Oriental Steam Navigation Company.
  • James Reginald Howard Roberts, Regional Co-ordinating Officer for Civil Defence Vehicles and Legal Adviser to the National Fire Service.
  • Captain Owen Condor Roberts, Master, MV Australia Star, Blue Star Line Ltd.
  • Percy Frederick Rogers, Director of Allocations of Tonnage, Ministry of War Transport.
  • William Rowbotham, MBE, Head of the Health and Pensions Divisions, Ministry of National Insurance.
  • Michael Edward Rowe, KC, lately Deputy-Secretary, War Damage Commission.
  • Alfred Patrick Ryan, Controller (News), British Broadcasting Corporation.
  • Richard Seymour, Deputy Secretary General, British Council.
  • Franz Eugen Simon, PhD, FRS, Reader in Thermodynamics, University of Oxford.
Sir Francis Simon (Franz Simon)
  • Frank Slator, Assistant Secretary, Ministry of Health.
  • Joseph Smith, Chief Designer, Vickers-Armstrongs, Ltd. (Supermarine Works).
  • Martin Pears Etherington-Smith, Chief Organiser and Manager of the Penny-a-Week Fund, Joint War Organisation of the British Red Cross Society and Order of St. John.
  • Edward Watson Smyth, lately Principal Assistant Secretary, Ministry of Labour and National Service.
  • Colonel Hugh Baird Spens, DSO, TD, DL, Chairman of the Glasgow Price Regulation Committee, Board of Trade.
  • Charles Orr Stanley, OBE, Managing Director, Pye Radio Ltd.
  • Hubert Granville Starley, Director and Sales Manager, Champion Sparking Plug Company.
  • Colonel Alexander McKeand Steel, Chief Land Agent and Valuer, War Office.
  • Thomas Stevenson, OBE, Chairman, Emergency Committee, Edinburgh.
  • Mabel Elizabeth, Lady Stirling, OBE, JP, County President, Stirlingshire, British Red Cross Society.
  • John Richard Nicholas Stone, Lately Chief Statistical Assistant, Offices of the Cabinet and Minister of Defence.
  • Richard Stratton, Chairman of the Wiltshire War Agricultural Executive Committee.
  • Rear-Admiral Sir Lionel Arthur Doveton Sturdee, Bt., Royal Navy (Retd.), Chief Telecommunications Censor, Postal and Telegraph Censorship Department.
  • Percy John Rutty Tapp, MC, Director of Road Haulage, Ministry of War Transport.
  • Frederick Thomas Tarry, OBE, Chief Constable, Southampton. For services to Civil Defence.
  • Henry Thirkill, MC, Chairman of the Cambridge University Joint Recruiting Board.
  • Louis Lionel Harry Thompson, Assistant Secretary, HM Treasury.
  • Arthur Christopher Tibbits, MRCS, LRCP, DPH, County Medical Officer of Health, Nottinghamshire County Council. For services to Civil Defence.
  • James William John Townley, AMIEE, Borough Electrical Engineer and-Manager, West Ham Corporation Electricity undertaking.
  • Paul Cairn Vellacott, DSO, Lately Head of the Political and Psychological Warfare Department, Mediterranean Theatre.
  • George Rudolph Volkert, Chief Designer, Handley Page Ltd.
  • William Henry Waddams, Assistant Commissioner, and Secretary to, the Prison Commission.
  • James Glencorse Wakelin, OBE, Secretary, Northern Lighthouse Board.
  • John Frederick Walker, MBE, Manager, Constructive Department, HM Dockyard, Chatham.
  • John Wallace, Commodore Chief Engineer Officer, British India Steam Navigation Company Ltd.
  • William Kelly Wallace, Chief Civil Engineer, London, Midland & Scottish Railway Company.
  • William Sympson Walters, Member, Central Price Regulation Committee, Board of Trade.
  • Sydney Jeanetta Warner, OBE, Director, Foreign Relations Department, Joint War Organisation of the British Red Cross Society and Order of St. John.
  • Walter Clark Warren, General Secretary, National Society of Electrotypers and Stereotypers.
  • James Anderson Scott-Watson, MC, Chief Education Officer, Ministry of Agriculture and Fisheries.
  • James Patson Watson, MInstCE, City Engineer, Plymouth. For services to Civil Defence.
  • Samuel Watson, JP, Secretary, Durham Area, National Union of Mineworkers.
  • Henry George Gordon Welch, Principal Assistant Secretary, Ministry of Information.
  • James Laurence Wells, OBE, lately Secretary, Scottish Savings Committee.
  • Bernard Clement Westall, Chairman and Managing Director, Thomas de la Rue Ltd.
  • George Williams, Secretary, Industrial Life Offices Association.
  • William Emrys Williams, Director of Army Bureau of Current Affairs, War Office.
  • Wilfred William Hill-Wood, Director, Western Area, Postal and Telegraph Censorship Department.
  • Reginald Stanley Worth, Chairman, Canners' Wartime Association.
  • Cuthbert Edward Wrangham, Lately Principal Officer for Aircraft Equipment, Ministry of Aircraft Production.
  • Ernest John Wright, OBE, Secretary, Finance Committee, Joint War Organisation of the British Red Cross Society and Order of St. John.
  • Sir Basil Alfred Yeaxlee, OBE, PhD, Secretary, Central Advisory Council for Adult Education in HM Forces.
  • Sydney Henry James Belither, British subject resident in the United States of America.
  • Isaiaih Berlin, British Information Services, Washington.
  • Reginald Francis Doublet, British subject resident in Chile.
  • Linton Harry Foulds, One of His Majesty's Consuls-General.
  • Judge William Murray Graham Judge of the Egyptian Mixed Court of Appeal.
  • Ronald Acott Hall, His Majesty's Consul-General at Canton.
  • Edwyn Cecil Hole, His Majesty's Consul General at Smyrna.
  • Ralph Olsburgh, British subject in Brazil.
  • Gerald Holgate Selous, OBE, Counsellor (Commercial) at His Majesty's Legation at Berne.
  • Robert Heatlie Scott, Director of Far East Bureau, Ministry of Information.
  • Erroll Graham Sebastian, DSO, His Majesty's Consul-General at Antwerp.
  • Ralph Henry Tottenham Smith, His Majesty's Consul-General at Paris.
  • Clive Duncan Thompson, British subject resident in the Argentine Republic.
  • George James Armstrong, OBE, Government Secretary and Deputy Resident Commissioner, Swaziland.
  • Sir Leonard Wilfred James Costello, Chairman of the Committee of the King George and Queen Elizabeth Club, Exeter, under the auspices of the Empire Societies' War Hospitality Committee.
Sir Leonard W. J. Costello
  • John Maxwell Erskine, DL, JP, Chairman of the Committee of the King George and Queen Elizabeth Officers Club, Edinburgh, under the auspices of the Empire Societies' War Hospitality Committee.
  • Frederick Falkener Fairthorne. For services in connection with patriotic movements in Launceston, State of Tasmania.
  • James Francis Guthrie. For public services in the State of Victoria.
James Francis Guthrie.
  • David Hynd, OBE, MB, ChB, of the Raleigh Fitkin Mission Hospital, Bremersdorp, Swaziland, Territorial Director of the Swaziland Branch of the British Red Cross.
  • William Francis Johns, Commissioner of Police, State of South Australia.
  • Henry Telfer Low. For voluntary work as Chairman of the National War Fund, Southern Rhodesia.
  • John Michael Mullens, JP, a Member of the Legislative Assembly, State of Victoria. For public and social welfare services.
  • The Honourable Alfred James Pittard, a Member of the Legislative Council and of the Ballarat City Council, State of Victoria, for many years.
  • James Haig Smith, OBE, lately Secretary for Posts and Telegraphs, and Chief Censor, Newfoundland.
  • Captain Jack Turner, OBE, MC, Officer-in-Charge of the Newfoundland Forestry Unit in Scotland.
  • Raja Shrimant Bhavanrao Shriniwasrao alias Bala Sahib, Pant Pratinidhi, Raja of Aundh.
  • Margaret Eleanor, Lady Armstrong, MBE, Honorary Secretary, Joint War Charities, War Supply Depot, Madras.
  • Lieutenant-Colonel Rustomji Bomanji Billi-Moria, Honorary Medical Specialist, Indian Military Hospital, Bombay.
  • Cecil William Goyder, Chief Engineer, All-India Radio.
  • Honorary Captain Khan Bahadur Malik-Muzaffar Khan, MBE, lately Member, Punjab Legislative Assembly, Sub-Registrar and Honorary Magistrate, Mianwali, Punjab.
  • James Pomeroy Anderson, Controller of Rubber, Directorate-General of Supply, Government of India.
  • Sydney Denham Chard, Controller of Raw Materials and Stores, Cotton Textile Industry, Government of India.
  • Frederick Harry Moorhouse, Secretary and Treasurer, Imperial Bank of India, Calcutta, Bengal.
  • Rameshwar Prasad Singh, MBE, Zamindar, Gaya District, Bihar.
  • Harold Arthur Wilkinson, Senior Director, Begg Sutherland & Co. Ltd, Cawnpore, United Provinces.
  • George Vance Allen, MD, BCh, Colonial Medical Service, Principal, College of Medicine, Singapore. For services during internment.
  • Percy William Duncombe Armbrister, OBE For public services in the Bahamas.
  • Thomas William Alport Barker. For public services in Fiji.
  • Rupert Cecil Bucquet, General Manager, Nyasaland Railways Limited, and Controller of Shipping and Railways, Nyasaland.
  • Cyril Ernest Collinge. For services during internment in Malaya.
  • Edward Baglietto Cottrell, OBE For public services in Gibraltar.
  • Desmond William George Faris, MB, BS, MRCS, LRCP, Colonial Medical Service, Health Officer, Malaya. For services during internment.
  • Harold Robert Leslie Fox, General Manager, Government Railway, Jamaica.
  • Joseph Goldburg, Head of Finance Department, Crown Agents for the Colonies.
  • Habib Kassimali Jaffer. For public services in Uganda.
  • Lieutenant Commander James Jolly, RD, RNR. Harbour Master, Hong Kong. For services during internment.
  • David Locke Newbigging, MC For services during internment in Hong Kong.
  • Edward Charles Phillips, OBE For public services in Tanganyika.
  • Arthur Russell Smee, Director of Public Works, Sierra Leone.
  • The Right Reverend Bishop Leslie Gordon Vining, Bishop of Lagos.

Honorary Commander (CBE)

  • Yeta III, Paramount Chief of the Barotse, Northern Rhodesia.[10]

See also

References

  1. ^ "Guide to the Honours". BBC News. BBC. 10 June 2015. Retrieved 25 May 2016. 
  2. ^ "Order of the British Empire". The Official Website of the British Monarchy. The Royal Household. Archived from the original on 27 March 2010. Retrieved 24 August 2009. 
  3. ^ "No. 30250". The London Gazette (2nd supplement). 24 August 1917. pp. 8791–8999. 
  4. ^ United Kingdom list (1): "No. 37407". The London Gazette. 28 December 1945. pp. 1–132. 
  5. ^ United Kingdom list (2): "No. 37412". The London Gazette (Supplement). 28 December 1945. pp. 275–338. 
  6. ^ Dominions list: "No. 37411". The London Gazette (Supplement). 28 December 1945. pp. 167–168. 
  7. ^ Canada list: "No. 37408". The London Gazette (Supplement). 28 December 1945. pp. 133–152. 
  8. ^ Union of South Africa list: "No. 37409". The London Gazette (Supplement). 28 December 1945. pp. 153–156. 
  9. ^ New Zealand list: "No. 37410". The London Gazette (Supplement). 28 December 1945. pp. 157–165. 
  10. ^ "New Page 2". www.barotseland.info. Retrieved 3 September 2017. 


Related Blogs

Loading ...